املاک خانه معمار عضو رسمی با کد66 در اتحادیه املاک شهرستان قدس می باشد.

خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

ارسال آگهی

انواع سند

دانستنیهای آبان ۶, ۱۳۹۶

 سند عبارت است از هر نوشته که در مقام دعوی یا دفاع قابل استناد باشد این تعریف بسیار کلی است و مباحث مالی، مراسلاتی، مدارک تحصیلی، ازدواج و طلاق و تقریباً هر زمینه‌ای ازجمله املاک را دربرمی گیرد.همان قانون در تفسیر و بیان جزئیات بیش‌تر، سند را  به  دو نوع  « رسمی»  و « عادی » تقسیم‌بندی می‌نماید.مطابق ماده‌ی ۱۲۸۷ قانون مدنی  اسنادی که در اداره‌ ثبت‌اسناد و املاک و یا دفاتر اسناد رسمی یا در نزد  سایر  مأمورین  رسمی  در حدود  صلاحیت‌ها  آن‌ها  بر طبق  مقررات قانونی تنظیم‌شده باشند رسمی است و برابر ماده‌ ۱۲۸۹  غیر از اسناد مذکوره در ماده‌ ۱۲۸۷ ، سایر اسناد عادی است.

سند قطعی ( دارای سند مالکیت )

در این نوع مالکیت-اعم از مسکونی، تجاری و غیره-سند ملک ( همان دفترچه مالکیت یا سند سیم سربی یا سند تک‌برگی ) از طرف «اداره ثبت‌اسناد و املاک » یا ثبت نقل‌وانتقال دفتر اسناد رسمی به نام صاحب آن ثبت‌شده و مالکیت دارنده سندمزبور، کاملاً محرز و قطعی است و هیچ نوع وابستگی یا شرطی در مالکیت برای دارنده سند وجود ندارد.این حالت بهترین، مطمئن‌ترین و بی‌دردسرترین نوع مالکیت است و نزد کلیه افراد و اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی از قبیل سازمان‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی، پذیرفته‌شده و در هر نوع دادگاهی از طرف وکیل نیز صاحب سند، مالک ملک شناخته می­شود و انکار و تردید در مورد آن پذیرفته نمی‌باشد.

سند قول‌نامه‌ای

 سند منگوله‌دار و  بنچاق همگی سند رسمی هستند ولی در بین این موارد فقط با رعایت تشریفات مقرر قانونی،املاک دارای دفترچه مالکیت (سند منگوله‌دار) را می‌توان به نام مالک، ثبت رسمی کرد.صدور دفترچه مالکیت ( سند منگوله‌دار ) یا ثبت آن به نام افراد،با رعایت تشریفات مقرر قانونی در ادارات ثبت‌اسناد و املاک یا دفترخانه‌های اسناد رسمی انجام می‌شود اما برای برخی املاک، پس از صدور بنچاق، مالک، اقدامی برای اخذ دفترچه مالکیت به نام خود نکرده است و تبعاً در دفاتر ثبت‌اسناد نیز بنام وی نشده است.معامله  این‌گونه املاک به‌صورت « قول‌نامه » یا به تعبیری همان « مبایعه‌نامه» و عمدتاً در آژانس‌های مسکن و معاملات املاک، صورت می‌گیرد و بین مردم به نام املاک « قول‌نامه‌ای» معروف هستند. صرف‌نظر از مفاهیم حقوقی قول‌نامه  یا  مبایعه‌نامه سند عادی محسوب می‌شود.

از دیگر موارد می‌توان به زمین‌هایی اشاره کرد که هنوز برای آن‌ها پلاک ثبتی تخصیص داده نشده و یا سندی صادر نشده و به طرق مختلف و در فرایند زمان ازجمله وراثت و . . . به ایادی بعدی تخصیص‌یافته و یا فقط عده‌ای با درج استشهاد و امضاء یا اثرانگشت، اعلام کرده‌اند که زمین متعلق به فردی با فلان مشخصات می‌باشد و مالک برای گرفتن سند اقدامی نکرده است. خریدوفروش این نوع املاک هم با قول‌نامه  یا مبایعه‌نامه صورت می‌گیرد.هنگام خرید املاک قول‌نامه‌ای، به دلیل نبودن سند منگوله‌دار باید از واقعی بودن معامله و عدم تقلب، اطمینان پیدا کرد. یکی  از ابتدایی‌ترین و  معمول‌ترین  نوع کلاه‌برداری در معامله‌ی این نوع  املاک، فروش ملک به چند  نفر است . برای حصول اطمینان از عدم  وجود  چنین  معضلی،  هنگام خرید می‌توان تحقیقات محلی به عمل آورد و همچنین معامله را در بنگاه‌های معتبر و خوش‌نام به انجام رساند.و اصل اسناد مبادله شده بین ایادی قبلی را مطالبه  و نگهداری نمود .در خصوص املاکی که ذکر شد مدرک مالکیتشان، به شهادت افراد است، این نکته را مدنظر داشته باشید که ماده‌۱۲۸۵ قانون مدنی    می‌گوید : « شهادت‌نامه، سند محسوب نمی‌شود و فقط اعتبار شهادت را خواهد داشت » آخرین نکته  در مورد قول‌نامه این‌که قدرت قانونی آن به‌مراتب بسیار کمتر از سندرسمی و دفترچه مالکیت یا تک‌برگی است.برای درک جزئیات این دو، تفاوت اسناد رسمی و عادی در زیر بیان می‌شود :

الف-مطابق مواد ۹۲ و ۹۳ قانون ثبت‌اسناد و املاک ، برای سند رسمی می‌توان بدون احتیاج به حکمی از محاکم دادگستری، از همان دفترخانه‌ تنظیم‌کننده‌ سند، تقاضای صدور اجراییه نمود، درحالی‌که برای اجرای اسناد عادی، رسیدگی و صدور قطعی حکم دادگاه لازم است.

ب-تفاوت دیگر دو نوع سند، در اعتبار آن‌ها نسبت به اشخاص ثالث است.ماده  ۱۲۹۰ قانون مدنی دراین‌باره چنین می‌گوید : ” اسناد رسمی درباره  طرفین و وارث و قائم‌مقام آنان، معتبر است.

سند رهنی

از قدیم فرهنگی در جوامع وجود داشت که وقتی کسی پولی قرض می‌کرد، وام‌دهنده چیزی-مثلاً جواهر یا ظرف یا شبیه آن‌ها را از او می‌گرفت تا اگر بدهکار پول را نپرداخت، وام‌دهنده بتواند ، آن مال را به‌جای پول خود ضبط کند.به این مال « رهن » گفته می‌شود.در ماده‌ ۷۷۱ قانون مدنی کشور، رهن این گونه تعریف شده است : رهن، عقدی است که به‌موجب آن مدیون،  مالی را برای  وثیقه  به داین می‌دهد. رهن دهنده  را راهن و طرف مقابل را مرتهن می‌گویند.به مال مورد رهن نیز در قوانین  مال الرهانه  یا  عین مرهونه  گفته می‌شود.مالکیت رهنی یعنی این‌که شما ملکی را درازای دریافت وام، نزد بانک یا مؤسسه‌ای که از آن وام می‌گیرید ( گرو  یا رهن ) بگذارید و این موضوع در سند ملک شما قید شود.این حالت مالکیت عموماً زمانی پیش می‌آید که :

 • به خود ملک وام تخصیص داده شود.
 • با گرو گذاشتن آن، وامی گرفته‌شده باشد.

در این صورت سند به نام مالک بوده اما در رهن بانک یا مؤسسه  وام‌دهنده است و درصورتی‌که مالک، وام خود را نپردازد، بانک یا مؤسسه  وام‌دهنده می‌تواند از طریق مراجع قانونی و قضایی، ملک را تصاحب کند.در بسیاری از مزایده‌های املاک، همین‌گونه ازملک‌ها نیز به فروش می‌رسند، حاکی از اینکه وام‌گیرنده نتوانسته وام خود را پس بدهد و ملکی که گرو گذاشته‌شده نیز به‌جای طلب، ضبط‌شده است.
ازنظر حقوقی نیز ملک رهنی در دو حالت باید موردتوجه قرار گیرد که هر دو موضوع بسته به رابطه  ارزش ملک و میزان وام دریافتی خواهند بود.

الف-حالت مشتمل بر رهن : زمانی که شما بخشی از مبلغ ملک را هنگام خرید، پرداخت می‌کنید اما مقداری پول کم می‌آورید.این کسری پول را از بانک وام می‌گیرید که در سند ملک به‌عنوان بدهی منظور   می‌شود و درواقع میزان مبلغ وام ،کم‌تر از مبلغ ارزش ملک است.

ب-حالت مشتمل بر صلح حقوق : این حالت برای زمانی است که ارزش وام دریافتی از بانک یا مؤسسه  مالی، بیش از ارزش ملک گرو گذاشته‌شده باشد.در این صورت،  وام‌گیرنده فقط حق انتفاع  ( کسب درآمد )  ازملک موردنظر را داشته و حق هیچ نوع معامله‌ای را ندارد و برای انجام هر نوع معامله‌ای باید از وام‌دهنده استعلام و کسب اجازه کند.درهرحال، هنگام خرید ملک از عدم رهنی بودن سند، اطمینان حاصل کنید.مگر اینکه ازنظر  خودتان مانعی نداشته باشد. مطلب آخر این‌که سند رهنی را نمی‌توان به‌عنوان وثیقه ملکی در مراجع قانونی استفاده نمود و یا اینکه از قبل آن تسهیلات بانکی اخذ نمود.

بدون برچسب

419 بازدید کل ، 1 امروز

  

تبلیغات

تلفن : 02146816263 تلفکس:02146835876 همراه:09123164606 تلگرام:09369595428 کانال تلگرام: telegram.me/amlak_qods ایمیل: info@khanememar.ir

ارسال نظر

 • دفتر اسناد رسمی 5 قدس

  با در مهر ۲۸, ۱۳۹۶ - 0 نظرات

  دفتر اسناد رسمی ۵ قدس سردفتر : رویا ملک پور آدرس : قدس – بلوار ۴۵ متری انقلاب – اول کوچه شهید محمدی جنب دفتر وکالت تلفن : ۴۶۸۲۵۰۰۴-۰۲۱      

 • دفتر اسناد رسمی 13 قدس

  با در مهر ۳۰, ۱۳۹۶ - 0 نظرات

  دفتر اسناد رسمی ۱۳ قدس سردفتر : مجید غلامی آدرس : شهرقدس – کیلومتر ۲۰ جاده قدیم کرج – بلوار شهید کلهر به طرف بهشت فاطمه(س) پلاک ۲۷۰ تلفن : ۴۶۰۷۶۱۸۳-۰۲۱

 • دفتر اسناد رسمی 4 قدس

  با در مهر ۲۸, ۱۳۹۶ - 0 نظرات

  دفتر اسناد رسمی ۴ قدس سردفتر : محمد رضا پذیرش آدرس : شهرقدس – بلوار ۴۵ متری انقلاب – نرسیده به میدان قدس – نبش خیابان دانش آموز – پلاک ۱۱۶ تلفن : ۴۶۸۷۴۶۲۷ -۰۲۱

 • قوانين و مقررات خريد و فروش ملک و آپارتمان

  با در آبان ۵, ۱۳۹۶ - 0 نظرات

  امروزه شاهديم که هزاران نفر از هموطنان ما در گوشه و کنار مملکت براي خريد سرپناهي براي خود يا فروش خانه و ملک در دام شيادان و کلاهبرداران افتاده و حاصل يک عمر زندگي خود را بعلت عدم دقت در معامله و نا آشنايي با قوانين خريد و فروش يک شبه بر باد داده و […]

 • انواع سند

  با در آبان ۶, ۱۳۹۶ - 0 نظرات

   سند عبارت است از هر نوشته که در مقام دعوی یا دفاع قابل استناد باشد این تعریف بسیار کلی است و مباحث مالی، مراسلاتی، مدارک تحصیلی، ازدواج و طلاق و تقریباً هر زمینه‌ای ازجمله املاک را دربرمی گیرد.همان قانون در تفسیر و بیان جزئیات بیش‌تر، سند را  به  دو نوع  « رسمی»  و « عادی » تقسیم‌بندی می‌نماید.مطابق […]