املاک خانه معمار عضو رسمی با کد66 در اتحادیه املاک شهرستان قدس می باشد.

خوش آمدید ، مهمان ! [ ثبت نام | ورود

ارسال آگهی

۵۳ نکته مهم و کاربردی در معاملات, مسکن ,املاک, خانه ,ساختمان

دانستنیهای آبان ۵, ۱۳۹۶

ملک یا خانه ایده آل برای هر کس, مسلما تعریف مخصوص به خود را دارد.دیدگاه یک مهندس ساختمان با یک زن خانه‌دار متفاوت است و هر دو درباره بهترین خانه, نظری کاملا جداگانه دارند, یک منزل مسکونی مطلوب هم شاخص‌ها و استانداردهایی مخصوص به خود را داند که با یک ساختمان تجاری, اداری یا آموزشی کاملا فرق می‌کند. اکثر ما برای تشخیص دادن یک‌ خانه خوب و خریدن آن از روش‌های نامطمئنی مثل حس و غریزه و خاطراتی که از خانه‌های مشابه داشته‌ایم استفاده می‌کنیم .کمتر به ذهنمان خطور کرده که خصوصیات مطلوب مورد نظرمان را فهرست کنیم,نظرات کارشناسان این موضوع راهم بپرسیم, به آن اضافه کنیم و به‌صورت هدفمند و برنامه ریزی شده وقت بگذاریم و به دنبال خانه مسکونی یا ملک تجاری بگردیم.مسلما هیچ خانه ای را در هیچ کجا نمی توان یافت که پاسخ گوی همه نیازهای ما و واجد همه خصوصیاتی باشد که در ذهن خود داریم. به همین علت فهرست کردن این ویژگی‌ها و اولویت دادن به آن‌ها و همچنین کمک گرفتن از مشاورین املاک می‌تواند کمک زیادی در تصمیم‌گیری صحیح و سریع بکند.

در هنگام خرید خانه یا ملک یا ساختمان نکات بسیار مهمی وجود دارد که به برخی از آن‌ها به‌صورت مختصر اشاره می‌شود:

۱- به هزینه‌های که ممکن است هنگام خرید وجود داشته باشد توجه داشته باشید مانند هزینه ,سند ,محضر پایان کار, مالیات, کمیسیون املاک,

۲-توجه دقیق به ماده‌ها و تبصره‌های متن قرارداد و مبایعه‌نامه خرید.

۳-توجه به پایداری و مقاومت سازه ساختمان در برابر حوادث طبیعی.

۴-قبل ار اینکه برای بازدید ملک یا آپارتمانی بروید به تعداد واحدهای کل ساختمان توجه کنید . تعداد مطلوب ۱۵ تا ۳۰ واحد است. کمتر از این تعداد مدیریت ساختمان را سخت کرده و تعداد بیشتر باعث شلوغی طبقات و راهروها خواهد شد.

۵-به تعداد واحدها در هر طبقه نیز توجه کنید تعداد واحدهای موجود در هر طبقه هم اهمیت دارد. مخصوصا اگر واحدها در هر طبقه کنار هم قرار گرفته باشند و در آنها نزدیک به هم باز شود. بهترین حالت در مورد آپارتمان‌های چند واحدی در یک طبقه, کاشانه‌های مقابل هم و یا نیم‌طبقه است. البته شکل ایده آل آن است که در هر طبقه یک واحد باشد, یا حداقل هر واحد در هر طبقه راهروی مخصوص به خود را داشته باشد.

۶-یکی از مهم‌ترین جاهایی که در یک ملک و ساختمان باید بازرسی شود سیستم سرمایش و گرمایش آن می‌باشد. حتما از شوفاژ خانه یا موتورخانه بازدید نمایید و دقت کنید که موتور خانه دارای پنجره تهویه و اعلام حریق باشد هم‌چنین به نفع شماست که از سیستم‌های پیشرفته سرمایش و گرمایش استفاده‌شده باشد.

۷- به نمای ساختمان توجه کنید نمای ساختمان اولین چیزی است که جلب توجه می‌کند.نمایی که هم دوام وهم زیبایی را باهم داشته باشد. انواع مختلف سنگ مانند گرانیت و….. است ضمنا شستشو و تمیز نگه‌داشتن آن‌هم ساده‌تر و کم‌هزینه تر است.

۸- به ورودی ساختمان توجه کنید. برای رفت‌وآمد بهتر باید حداقل عرض استاندارد آن رعایت شود. این مقدار حتما باید بیشتر از ۱۱۰ سانتی‌متر باشد. عرض راه‌پله‌ها نیز باید حداقل۹۰ سانتی‌متر باشد تا عبور و مرور به‌راحتی صورت گیرد.

۹-به پله‌ها نیز توجه کنید ابعاد استاندارد پله‌ها هم به کاهش خطرات و حوادث به‌خصوص برای کودکان و سالمندان کمک می‌کند.یک پله استاندارد باید حداقل ۳۰ سانتی‌متر عرض و ۱۸ سانتی‌متر ارتفاع داشته باشد. اما اگر ساختمان بالای ۴ طبقه داشته باشد استانداردترین پله‌ها هم نمی‌تواند جای آسانسورها در آن بگیرد.

۱۰- به ورودی و خروجی پارکینگ‌ها توجه کنید که در زمستان به علت یخ‌زدگی موجب سرخوردن ماشین شما در حین بالا آمدن یا پایین رفتن نشود.

۱۱-سعی کنید خانه‌هایی با بیش از چهار طبقه بدون آسانسور را برای خرید انتخاب نکنید, چون حتی اگر در طبقات پایین باشید و یا بتوانید بالا و پایین رفتن روزمره را تحمل کنید, میهمان‌های شما و همسایگان محترمتان چنین تحملی را ندارند و حتی شما هم تحمل سروصدای آن‌ها را نخواهید داشت.

۱۲-توجه به طراحی نقشه‌های معماری و کمک گرفتن از مشاوران و متخصصین این رشته.

۱۳-توجه به نوع کاربری در اصل سند یا مبایعه‌نامه.

۱۴-طراحی نقشه معماری به‌منظور حصول اطمینان از ارتباطات صحیح بین اجزای مختلف هر واحد از بلوک ساختمانی, بر اساس اینکه ساختمان مسکونی یا اداری یا تجاری باشد.

۱۵- حصول اطمینان از عدم اتلاف انرژی در ساختمان زیرا اتلاف انرژی به مرور زمان برای شما هزینه‌های زیادی خواهد داشت.

۱۶-حصول اطمینان از ضد صوت بودن یا راههای کاهش ورود صوت و صدا به داخل ساختمان.

۱۷-بازدید ملک یا ساختمان مورد نظر در چندین نوبت شبانه روز برای اطمینان از دید, نوردهی و عوامل محیطی دیگر.

۱۸-توجه به کیفیت ضروری‌ترین مایه زندگی یعنی آب مصرفی و آشامیدنی منطقه.

۱۹- توجه به فشار برق و میزان کیفیت روشنایی.

۲۰-اگر قرار باشد فضایی بیشتر از بقیه نورگیرتر باشد بهتر است این فضا اتاق خواب‌ها و نشمین باشند. چون بیشتر ساعت عمرمان را در طول شبانه روز در این منطقه از منزل می‌گذرانیم. و در مورد نور آشپزخانه هم دقت کنیم . بهتر است پنجره‌ای از خانه یا حداقل نورگیر ساختمان در آشپزخانه وجود داشته باشد.

۲۱-به جنس کف‌پوش‌ها دقت کنید

۲۲-کابینت‌هایmdf در مقایسه با سایر انواع دوامی بیشتر همراه با زیبایی کافی دارند و می‌توانید در آشپزخانه‌های مدرن آن‌ها را ببینید. مراقب باشید که تعداد کابینت‌ها و قرارگیری آن‌ها مناسب باشد.

۲۳-به جنس پوشش دیوارها هم توجه کنید. اگر رنگ استفاده شده, قابل شستشو باشد تا چند سال از رنگ‌آمیزی و دردسرهای آن در امان هستید.

۲۴- لوله‌های فاضلاب و آب بهتر است از جنس چدن و یا لوله پولیکای فشار قوی انتخاب شده باشد تا احتمال صدمه به آن‌ها کمتر باشد.

۲۵-وجود بالکن یکی از چیزهایی است که ابتدا چندان مهم تلقی نمی‌شود. اما تدریج به اهمیت آن ‍پی می‌برید.فواید و موارد استفاده بالکن بسیار است.از خشک‌کردن لباس‌ها گرفته, تا گذاشتن دبه‌های ترشی و همین‌طور نشستن و چای خوردن………‍‍‍‍‍…

۲۶-انباری هم یکی از ضروریات یک‌خانه مسکونی مطلوب است. اگر فضای خاص انباری ندارید به فضای مردها همین بدهید و آن‌ها را دست کم نگیرید.

۲۷-توجه به فشار گاز و کیفیت و چگونگی لوله‌کشی گاز در داخل ساختمان.

۲۸-توجه به کیفیت و چگونگی لوله‌کشی آب در داخل ساختمان.

۲۹-حصول اطمینان از نبود آلودگی صوتی و جلوگیری از انتقال صدا, از بیرون به داخل ساختمان و از واحدی به واحد دیگر در ساختمان.

۳۰-رعایت اصولی که موجب تامین بهداشت و رفاه و آسایش ساکنان ساختمان می‌شود مانند:طراحی درست پلان, پنجره‌ها, نورگیرها, و……

۳۱-تحقیقات محلی برای اطمینان از امنیت و رفتارهای محیطی محله.

۳۲-حصول اطمینان از رعایت نکات ایمنی در انشعابات و تأسیسات, برق, گاز ,آب, ساختمان.

۳۳-توجه به موارد دفع زباله و شیوه‌های دفع زباله مانند شوتینگ زباله در برج ها.

۳۴-حصول اطمینان از رعایت نکات مربوط به حفظ محیط زیست و ممانعت از ایجاد آلودگی‌های زیست محیطی.

۳۵-توجه به کیفیت و چگونگی نصب درب‌های ورودی و خروجی و داخلی.

۳۶حصول اطمینان از طراحی درست و اجرای صحیح عایق‌کاری‌های رطوبتی.

۳۷طراحی درست و اجرای صحیح عایق‌کاری‌های حرارتی, به‌منظور جلوگیری از تبادل حرارت.

۳۸-حصول اطمینان از ایمن بودن ساختمان در مقابل آتش‌سوزی.

۳۹-تعبیه وسایل اطفای حریق, بسته به مورد از نصب کپسول تا لوله‌کشی اطفای حریق.

۴۰-پیش‌بینی هشداردهنده‌های موردنیاز در ساختمان برای اعلام خطر به ساکنان در زمان‌های بروز خطر.

۴۱- کنترل نقشه نمای ساختمان و اجرای آن‌ها چه ازنظر ایمنی و حفاظتی.

۴۲کنترل نقشه‌های نمای ساختمان ازنظر زیبایی و تناسب آن با محیط اطراف.

۴۳- برسی و کنترل پرونده برگه‌های آزمایشگاهی مصالح مصرفی در سازه ساختمان.

۴۴-کنترل جا نمایی ساختمان و محل احداث آن, برای اطمینان از اینکه ساختمان روی گسل احداث نشده یا در مسیل قرار نگرفته است مقاومت ساختمان در برابر زلزله و استحکام پایه‌های آن در مقابل نشست زمین , اقتصادی بودن ساختمان چه ازلحاظ خرید و چه نگهداری و زیبایی که شامل مواردی مانند نورگیر بودن, خوش نقشه بودن و….. می‌شود.

۴۵-اطمینان از وجود پله فرار و راه‌های خروجی ایمن و سریع در ساختمان‌های مرتفع و وجود چاه ارث و برق‌گیر, در چنین ساختمان‌هایی.

۴۶-نمی‌تواند نوع و نحوه مصرف مصالح ساختمان را بعد تکمیل شدن آن ارزیابی کرد و ساختمان مقاوم را پیدا کرد اما خوب است برگ خریدهایی که یک ساختمان را مقاوم می‌کنند, را بشناسیم.مثلا در سازه فولادی ,نوع اتصالت و نیز مهاربندی آن‌ها اهمیت فراوانی دارد.اما

در سازه‌های بتنی, چیزی که مهم است نوع بتن مصرفی ونیز قطر میل‌گردهای استفاده در آن است.اگر بتوانیم در طی زمان ساخته‌شدن از یک کارشناس قابل‌اعتماد مشورت بگیریم و این اطلاعات را به دست بیاوریم, که موفق شده‌ایم, ساختمان مقاومی را انتخاب کنیم. اما اگر نتوانستیم, که معمولاً هم, چنین است, ناچاریم همین پرسش‌ها را از مالک بپرسیم و پاسخ‌های او را با یک کارشناس در میان بگذاریم. یعنی ناچاریم به ادعای مالک اعتماد کنیم. اما نکته‌ای که خود مامی توانیم ازلحاظ پایداری ساختمان در برابر زلزله کنترل کنیم, ابعاد ستون‌ها در طبقات مختلف و پارکینگ است که آیا با توجه به تعداد طبقات و بار واردشده از طرف آن‌ها, این ستون‌ها جوابگو هست یا خیر؟

۴۷-در شهرهای بزرگ اغلب مجبوریم آپارتمان‌های واقع‌شده در ساختمان‌های چند واحدی و بلندمرتبه را برای سکونت انتخاب کنیم.در این صورت ممکن است بین افراد مختلف خانواده در مورد اینکه کدام طبقه مناسب‌تر است, اختلاف نظر پیش آید.

۴۸-اگر به سروصدا حساس تر هستید و زمان‌های حیاتی استراحت را در خانه نمی‌خواهید به هیچ عنوان از دست بدهید بهتر است از خیر طبقه همکف و اول بگذرید چون سروصدای خودروها در پارکینگ ونیز دود آن‌ها, این امکان را از شما خواهد گرفت.

۴۹- سعی کنید به طبقات بالاتر بروید که با بلا رفتن آن, مناظر زیباتری را نیز می‌توانید از پنجره‌ها تماشا کنید.اما طبقات آخر نروید چراکه آنجا هم مشکلات خاص خود را دارد:مشکلات مربوط به پشت‌بام, بیشترین خرابکاری را در طبقه آخر به بار می‌آورند. طبقات بالاتر یک مشکل دیگر هم دارند و آن اینکه امکان فرار اضطراری در موقع زلزله و آتش‌سوزی احتمالی, احتمالی کمتر خواهد بود.

۵۰-به پارکینگ‌های خانه توجه کنید,پارکینگ ساختمان را برسی کنید.وضعیت پارکینگ باید به نحوی باشد که هر خودرو طوری قرار بگیرد که مزاحم توقف خودروهای همسایگان دیگر نباشد ورود و خروج به آن به سهولت امکان‌پذیر باشد. مسلما اگر در ورودی پارکینگ از نوع قابل کنترل از راه دور باشد , ایمن‌تر است.علت فقط در راحتی باز و بسته کردن در نیست.متاسفانه سرقت خودروها در هنگامی که راننده به قصد بستن در پیاده شده, امر شایعی است.

۵۱-آنچه در نقشه آپارتمان باید به آن توجه کنیم, آن است که طبق اصول معماری, دستشویی در کنار در ورودی یا نزدیک‌ترین فضا به آن قرار گیرد.آشپزخانه نیز بایستی رو به روی در ورودی و یا نزدیک‌ترین فضا به آن در نظر گرفته شود تا دسترسی به آن آسان باشد.اتاق نشمین و اتاق‌خواب‌ها بهتر است با راهرویی از اتاق پذیرایی جداشده باشد تا در هنگام ورود میهمان, اختصاصی بودن آن فضا تامین شود. برای حمام مناسب‌ترین نحل راهروی کنار اتاق‌خواب‌هاست که هم محفوظ بوده و هم بتوان از اتاق‌خواب‌ها راحت به آن دسترسی داشت.البته در آپارتمان‌های بزرگ یک حمام اختصاصی داخل یکی از اتاق‌خواب‌ها در نظر گرفته می‌شود.

۵۲-نورگیر بودن یک آپارتمان اهمیت زیادی داشته و به مسائل مختلفی بستگی دارد. اولین نکته, موقعیت قرار گرفتن ساختمان است.اکثر ساختمان‌های جنوبی ازنظر نور مشکلی ندارند, مگر آنکه اطراف آن را ساختمان‌های بلندتری احاطه کرده باشند.معمولا ساختمان‌های شمالی نورگیری مناسبی ندارند ولی از همه بدتر ,ساختمان‌های شرقی- غربی است که در هنگام طلوع و غروب خورشید به‌خصوص در فصل تابستان نورگیری بیش ازحد داشته و چشم را به‌شدت آزار می‌دهد.

۵۳-برای خریداران, بازاریابان و مشاورین املاک و حتی فروشندگان املاک و مسکن بسیار ضروری است که فاکتور های فوق را مورد برسی و ارزیابی قرار دهند تا متوجه شوند که ملک مورد خرید آنها دارای چه وضعیتی است.حتی پرسش ساده از سازنده یا فروشنده در مورد هریک از موارد اشاره‌شده فوق و تکرار آن‌ها , توسط دیگر خریداران موجب فرهنگ‌سازی شده و باعث ارتقای کیفیت طراحی‌ها و ساخت‌وسازها می‌شود.

بدون برچسب

305 بازدید کل ، 2 امروز

  

تبلیغات

تلفن : 02146816263 تلفکس:02146835876 همراه:09123164606 تلگرام:09369595428 کانال تلگرام: telegram.me/amlak_qods ایمیل: info@khanememar.ir

ارسال نظر

 • دفتر اسناد رسمی 5 قدس

  با در مهر ۲۸, ۱۳۹۶ - 0 نظرات

  دفتر اسناد رسمی ۵ قدس سردفتر : رویا ملک پور آدرس : قدس – بلوار ۴۵ متری انقلاب – اول کوچه شهید محمدی جنب دفتر وکالت تلفن : ۴۶۸۲۵۰۰۴-۰۲۱      

 • دفتر اسناد رسمی 13 قدس

  با در مهر ۳۰, ۱۳۹۶ - 0 نظرات

  دفتر اسناد رسمی ۱۳ قدس سردفتر : مجید غلامی آدرس : شهرقدس – کیلومتر ۲۰ جاده قدیم کرج – بلوار شهید کلهر به طرف بهشت فاطمه(س) پلاک ۲۷۰ تلفن : ۴۶۰۷۶۱۸۳-۰۲۱

 • دفتر اسناد رسمی 4 قدس

  با در مهر ۲۸, ۱۳۹۶ - 0 نظرات

  دفتر اسناد رسمی ۴ قدس سردفتر : محمد رضا پذیرش آدرس : شهرقدس – بلوار ۴۵ متری انقلاب – نرسیده به میدان قدس – نبش خیابان دانش آموز – پلاک ۱۱۶ تلفن : ۴۶۸۷۴۶۲۷ -۰۲۱

 • قوانين و مقررات خريد و فروش ملک و آپارتمان

  با در آبان ۵, ۱۳۹۶ - 0 نظرات

  امروزه شاهديم که هزاران نفر از هموطنان ما در گوشه و کنار مملکت براي خريد سرپناهي براي خود يا فروش خانه و ملک در دام شيادان و کلاهبرداران افتاده و حاصل يک عمر زندگي خود را بعلت عدم دقت در معامله و نا آشنايي با قوانين خريد و فروش يک شبه بر باد داده و […]

 • انواع سند

  با در آبان ۶, ۱۳۹۶ - 0 نظرات

   سند عبارت است از هر نوشته که در مقام دعوی یا دفاع قابل استناد باشد این تعریف بسیار کلی است و مباحث مالی، مراسلاتی، مدارک تحصیلی، ازدواج و طلاق و تقریباً هر زمینه‌ای ازجمله املاک را دربرمی گیرد.همان قانون در تفسیر و بیان جزئیات بیش‌تر، سند را  به  دو نوع  « رسمی»  و « عادی » تقسیم‌بندی می‌نماید.مطابق […]